Stran, ki ste jo odprli, je namenjena interni uporabi članov ZASSS. Če se vam je stran odprla po naključju, vas prosimo, da jo zapustite.

Glavni menu

V & O

12.3.2012

Ali se letos odločitev o izvajanju oblik diferenciacije sprejema že v skladu s spremembo Zakona o osnovni šoli?

V zadnjih dneh smo dobili več vprašanj v zvezi z odločanjem o izvajanju oblik diferenciacije za naslednje šolsko leto.

Več ...

8.3.2012

Ali lahko kandidat za ravnatelja sodeluje v postopku za imenovanje ravnatelja tudi kot član sveta staršev in član sveta zavoda?

Član sveta staršev sprašuje, ali lahko kandidat za ravnatelja sodeluje v postopku za imenovanje ravnatelja tudi kot član sveta staršev in član sveta zavoda.

Več ...

14.2.2012

Ali občinski svetnik lahko kandidira na razpisu za imenovanje ravnatelja?

Predstavnik sveta staršev sprašuje, ali občinski svetnik lahko kandidira na razpisu za imenovanje ravnatelja.

Več ...

14.2.2012

Kaj spada v kategorijo nadstandarda, ki se financira iz šolskega sklada?

Predstavnik sveta staršev sprašuje, kaj spada v kategorijo nadstandarda, ki se financira iz šolskega sklada.

Več ...

14.2.2012

Kakšen bo predmetnik 2. razreda v šolskem letu 2014/15?

Mama, uporabnica Foruma za starše z vzdevkom "sedmanebesa" sprašuje, kakšen bo predmetnik 2. razreda v šolskem letu 2014/15.

Več ...

Bolje je vedeti nekaj vprašanj, kot poznati vse odgovore.

(Leonard O. Pellicer)

Kaj spada v kategorijo nadstandarda, ki se financira iz šolskega sklada?

Predstavnik sveta staršev sprašuje, kaj spada v kategorijo nadstandarda, ki se financira iz šolskega sklada.

Zakonska podlaga za ustanovitev šolskega sklada je 135. člen Zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI).

Iz šolskega sklada se financirajo dejavnosti, ki niso sestavina izobraževalnega programa oziroma se ne financirajo iz javnih sredstev, nakup nadstandardne opreme, zviševanje standarda pouka in podobno. Definicije nadstandardne opreme v ZOFVI ne najdemo.

Iz letnega poročila šolskega inšpektorata za leto 2001: V poglavju 1.2.2. Vsebina pobud in ugotovljene kršitve je na 15. strani zapisano, da "...je inšpektor ugotavljal kršitve pri zbiranju in porabi sredstev šolskega sklada za takoimenovani nadstandard." Iz te dikcije smemo sklepati, da leta 2001 definicija nadstandarda, ki se financira iz šolskega sklada ni obstajala.

V naslednjih letih v poročilih besedne zveze "takoimenovani nadstandard" ne zasledimo. Glede na to, da tudi ni poznan dokument, v katerem bi se nadstandard definiralo (v zakonu te definicije ni, ni pa tudi nobenega podzakonskega akta, ki bi opredeljeval delovanje šolskih skladov), smemo predpostaviti, da se je definicija nadstandarda oblikovala v praksi in je prepuščena presoji organov šole.

Iz letnega poročila šolskega inšpektorata za leto 2005: V poglavju 2.1.1.6 je na 18. strani zapisano, da "...šola ... nima določenega standarda in nadstandarda v zvezi s prispevki staršev,..." Iz tega smemo sklepati, da inšpekcijska služba pričakuje, da imajo šole v svojih dokumentih določeno, kaj velja za nadstandardno opremo, ki se jo financira s prispevki staršev.

Na osnovi zapisanega lahko povzamemo, da v nobenem predpisu ni zapisana definicija nadstandardne opreme. Definicijo nadstandardne opreme bi morala opredeliti šola v svojih aktih. Pri oblikovanju te definicije bi se moralo upoštevati tudi mnenje sveta staršev po analalogiji nalog sveta staršev, kot jih opredeljuje 66. člen ZOFVI. V 1. in 2. alineji 4. odstavka tega člena je zapisano, da svet staršev predlaga nadstandardne programe in daje soglasje k predlogu ravnatelja o nadstandardnih storitvah.

Prosimo vas, da glede odgovornosti preberete izjavo o Zanikanju odgovornosti.