Besedilo v tej obliki ni primerno za distribucijo. V originalni obliki je bilo posredovano le članom Delovne skupine za pristojnosti in delovanje svetov staršev pri ZASSS. Če ste ga prejeli po naključju ali z namenom, da ga pregledate, vas prosimo, da ga ne posredujete naprej brez soglasja članov DS.
Besedilo ni lektorirano.
Vaše pripombe pričakujemo na naslov info@zasss.si in se vam za njih zahvaljujemo.
Prosimo vas, da glede odgovornosti preberete: izjavo.
Ker gre za volitve v svet zavoda je za pričakovati, da volilni postopek začne v imenu tekočega sklica sveta zavoda njegov predsednik. Ta na osnovi sklepa obvesti predsednika sveta staršev, da trenutnemu sklicu sveta zavoda poteče mandat, pozove, da svet staršev začne volilni postopek in mu posreduje informacije o rokih za izvedbo postopka.
Ne glede na formalni začetek volilnega postopka, je smiselno, da predsednik sveta staršev člane sveta o tem, da bo potrebno v kratkem izvoliti predstavnike v svet staršev, obvesti vsaj na zadnji seji pred tisto, na kateri se bodo volitve opravile. V primeru, ko bodo volitve ob koncu šolskega leta, je smiselno, da se svet staršev obvesti že na prvi seji. Če bodo volitve na začetku šolskega leta, pa vsaj na spomladanski seji prejšnjega šolskega leta. Tako bodo lahko imeli člani zadosti časa, da razmislijo o kandidaturi oz. o vrednotenju dela kolegov, ki se bodo za kandidaturo odločili.
Ob kandidiranju kandidatov je pomembno, da je določeno, kdo sme kandidirati za predstavnika staršev v svetu zavoda in kdo sme kandidate predlagati.
Pred oblikovanje seznama kandidatov, morajo ti izraziti strinjanje s kandidaturo. Soglasje lahko izrazijo ustno ali pisno.
Pred začetkom postopka je potrebno preveriti, kako je izvedba postopka kandidiranja opredeljena v ustanovnem aktu, oz. v ustreznih pravilih javnega zavoda.
Za izvedbo volitev je pomembno, da je določeno, ali bodo volitve izvedene z javnim ali tajnim glasovanjem.
V primeru tajnega glasovanja je potrebno pred glasovanjem oblikovati glasovnice. Običajno je, da se v primeru tajnega glasovanja oblikuje volilna komisija za izvedbo glasovanja.
Pomembno je, da je definirano, kateri od kandidatov je izvoljen, če je kandidatov več, kot jih mora biti izvoljenih in je na mestih, ki pomenijo izvolitev več kandidatov, ki so dobili enako število glasov.
Za pravilno izvedbo postopka je odgovoren predsednik sveta staršev, zato je smiselno, da sam pridobi potrebne informacije. Pri tem sme upravičeno pričakovati pomoč vodstva šole.
Pred izvedbo volitev za predstavnike staršev v svet zavoda je potrebno pregledati, ali so zgoraj opisani koraki definirani v aktih, ki postopek opredeljujejo. V nasprotnem primeru je potrebno korake postopka definirati na seji sveta staršev pred začetkom postopka.
Vse faze postopka izvolitve predstavnikov staršev v svet zavoda je potrebno natančno zabeležiti v zapisniku.
Ob pripravi tega besedila smo pregledali nekaj čez deset različnih odlokov o ustanovitvi javnega zavoda osnovne šole. Ugotovili smo, da med posameznimi odloki obstajajo velike razlike v opredelitvah delovanja sveta staršev in tako tudi opredelitvah volilnih postopkov za imenovanje (in odpoklic) predstavnikov staršev v svet zavoda.
V skladu z odlokom oziroma internimi akti zavoda je bil v svet zavoda eden od predstavnikov staršev imenovan kot predstavnik podružnične šole.
Vprašanje je, ali takemu predstavniku staršev v svetu zavoda s šolskim letom, ko njegov otrok preide s podružnične na matično šolo, poteče mandat v svetu zavodu.
Prosimo vas, da nam ob tem podate odgovore še za situacije, ko v sklopu zavoda poleg osnovne šole deluje še vrtec, oziroma, ko v sklopu zavoda delujejo matična šola, podružnične šole in vrtec.
Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja (ZOFVI) v 46. členu zagotavlja enakomerno zastopanost staršev iz enot vrtcev oziroma podružnic šol ter veže obstoj mandata staršev na status otroka oziroma učenca. Zakon nima posebnih določb, ki bi urejale spremembe v mandatu staršev za primere, ki jih navajate v vašem vprašanju. Če pride do navedenega prehoda, pa je to po našem mnenju spremenjena okoliščina, ki lahko vpliva na enakomerno zastopanosti staršev vseh enot vrtcev oziroma podružnic šol (6. odstavek 46. člena) in posledično tudi na mandat predstavnikov staršev v svetu zavoda.
Smiselno je, da predsednik sveta staršev obvesti člane sveta staršev o tem, da predstavnikom staršev v svetu zavoda poteče mandat, že nekaj sej pred volilno. Če je volilna seja napovedana za konec šolskega leta, lahko to napove že na prvi seji tekočega šolskega leta. Na tej seji povabi člane sveta, da razmislijo o morebitnih kandidaturah, oziroma povabi člane, da skozi celotno šolsko leto opazujejo delo kolegov in izmed sebe izberejo tiste, za katere pričakujejo, da bodo korektno zastopali interese staršev oziroma otrok.
Povsem neprimerno, je da so člani sveta staršev z obvezo, da izmed sebe izvolijo predstavnike v svetu zavoda, seznanjeni šele na volilni seji. V takem primeru prihaja do neljubih situacij, saj veliko časa zahteva že sama izbira kandidatov. Tako evidentirani kandidati se praviloma niti ne zavedajo svojih obvez in pristojnosti. Ob zahtevnem postopku imenovanja se v takem primeru poveča tudi možnost, da pri izvedbi postopka pride do zapletov ali celo kršitev procedure.