Besedilo v tej obliki ni primerno za distribucijo. V originalni obliki je bilo posredovano le članom Delovne skupine za pristojnosti in delovanje svetov staršev pri ZASSS. Če ste ga prejeli po naključju ali z namenom, da ga pregledate, vas prosimo, da ga ne posredujete naprej brez soglasja članov DS.
Besedilo ni lektorirano.
Vaše pripombe pričakujemo na naslov info@zasss.si in se vam za njih zahvaljujemo.
Prosimo vas, da glede odgovornosti preberete: izjavo.
Sodelovanje sveta staršev v postopku imenovanja ravnatelja opredeljuje 53.a člen ZOFVI:
53.a člen, 2., 4. in 7. odstavek
(postopek za imenovanje ravnatelja)
Svet si mora pred odločitvijo o izbiri kandidata za ravnatelja o vseh kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje, pridobiti:
Lokalna skupnost, svet staršev, dijaki in študentje mnenje obrazložijo. Vzgojiteljski, učiteljski oziroma predavateljski zbor o mnenju glasujejo tajno.
Če lokalna skupnost in organi iz drugega odstavka tega člena, dijaki oziroma študentje ne dajo mnenja v 20 dneh od dneva, ko so bili zanj zaprošeni, lahko svet o izbiri odloči brez tega mnenja.
Določbe ZOFVI, ki opredeljujejo sodelovanje sveta staršev v postopku imenovanja ravnatelja lahko povzamemo takole. Svet staršev o vsakem kandidatu, ki sodeluje v postopku za imenovanje ravnatelja svetu zavoda posreduje obrazloženo mnenje. Rok za posredovanje mnenja je 20 dni.
ZOFVI ne opredeljuje postopka pridobivanja informacij o kandidatih. Svet staršev lahko oblikuje svoje mnenje na podlagi dokumentacije, ki so jo v prijavi na razpis posredovali kandidati, ali na podlagi osebne predstavitve kandidatov. Svet staršev lahko organizira osebno predstavitev kandidatov tudi v primeru, če se ostali organi za to niso odločili.
Svet staršev obrazloženo mnenje o vseh kandidatih, ki izpolnjujejo pogoje, oblikuje na seji in ga navede v zapisniku. Obrazloženo mnenje, opremljeno z žigom šole in podpisom predsednika sveta staršev se posreduje svetu šole.
Ali lahko svet staršev povabi kandidate v postopku imenovanja ravnatelja k predstavitvi, tudi če se svet zavoda za predstavitev ni odločil?
Sveti zavodov v praksi izvajajo tudi neobvezno predstavitev kandidatov. Glede tega dela postopka zakonodaja nima posebnih določb. V kolikor se svet odloči za tovrstno obliko seznanitve s kandidati, mora biti to ustrezno formalno zabeleženo (vabila, zapisniki), lahko pa je posebej (neobvezno) urejeno tudi v poslovniku sveta zavoda. Predstavitve kandidatov se v praksi lahko poslužujejo tudi na učiteljskem zboru in svetu staršev. Nikjer pa ni posebej predpisano, ali tudi ta del postopka formalno - z vabili na predstavitev - izpelje svet šole. Gre torej za izvedbeno vprašanje, ki v zakonodaji ni tako podrobno urejeno, zato je ta del postopka v pristojnosti organov šole. Čeprav gre pri morebitnih predstavitvah kandidatov pred učiteljskim zborom in svetom staršev za neobvezno fazo postopka, je tudi ta del (ne glede na to, kdo vabi na predstavitev) potrebno izpeljati formalno korektno, saj bi v nasprotnem primeru (npr. da možnost predstavitve ni bila dana vsem prijavljenim kandidatom, ki izpolnjujejo pogoje) lahko prišlo do pravnih zapletov in sodnih sporov.
Svet staršev naj kandidatom za ravnatelja zastavi konkretna vprašanja. Vprašanja in odgovore se zapiše v obrazloženo mnenje, ki ga svet staršev posreduje svetu zavoda.
V primeru, če se kandidat ne predstavi svetu staršev, se v obrazloženo mnenje zapišejo točke kandidatovega programa vodenja zavoda, na osnovi katerih je kandidat dobil podporo sveta staršev.