Če želiš, da bodo ljudje naredili ladjo, ti jih ni treba učiti, kako se to dela ali čemu bo služila; najprej jih moraš naučiti, da bodo zahrepeneli po morju. (Antoine de Saint-Exupery)
Delovna skupina za pristojnosti in delovanje svetov staršev - obdelava poslovnikov
Besedilo v tej obliki ni primerno za distribucijo. V originalni obliki je bilo posredovano le članom Delovne skupine za pristojnosti in delovanje svetov staršev pri ZASSS. Če ste ga prejeli po naključju ali z namenom, da ga pregledate, vas prosimo, da ga ne posredujete naprej brez soglasja članov DS.
Besedilo ni lektorirano.
Vaše pripombe pričakujemo na naslov info@zasss.si in se vam za njih zahvaljujemo.
Prosimo vas, da glede odgovornosti preberete: izjavo.
Predstavniki staršev v svetu zavoda niso nujno obenem tudi člani sveta staršev, zato je za uresničevanje interesa staršev pri vodenju zavoda zelo pomembno, da se vzpostavi kakovostna izmenjava informacij in stališč med člani sveta staršev in predstavniki sveta staršev v svetu zavoda.
Priporočljivo je, da se predstavniki staršev v svetu zavoda, ki niso obenem tudi člani svata staršev redno udeležujejo sej sveta staršev in na njih poročajo o razpravah in sklepih sveta zavoda.
Predstavniki staršev v svetu zavoda glasujejo po svoji vesti, vendar je vseeno pomembno, da se pri svojem delu opirajo na stališča, ki jih obllikuje svet staršev. Če svet staršev oceni, da kateri od predstavnikov staršev v svetu zavoda ne deluje v interesu staršev oziroma učencev, ga lahko razrešijo.
Pri volitvah predstavnikov staršev v svet šole je treba biti pozoren na besedila ustanovitvenih aktov šole. Tako je na primer v nekaterih ustanovitvenih aktih opredeljeno, kdo lahko kandidira za člana sveta šole, kdo kandidate predlaga, ali celo, kakšen je postopek izvolitve.
Najbolj podrobno je postopek izvolitve predstavnikov staršev v svet šole opredeljen v ustanovitvenih aktih šol, katerih ustanoviteljica je MOL.
Pred dokončnim oblikovanjem besedila poslovnika je obvezno potrebno preučiti besedilo veljavnega ostanovnega akta šole in mu določbe poslovnika prilagoditi. Če je postopek zapisan enoznačno, pa je najbolje, da je v besedilu člena poslovnika le napotilo na ustanovitveni akt.
V skladu s 46. členom ZOFVI je mandat predstavnika staršev v svetu šole vezan na status njegovega otroka. Član sveta zavoda lahko iz osebnih razlogov poda na svoje članstvo odstopno izjavo, lahko pa je tudi razrešen. Glede na to, da predstavnike staršev v svet zavoda voli svet staršev, jih le-ta lahko tudi razreši. Pogoje in postopek za razrešitev mora natančno opredeliti poslovnik sveta staršev. V primeru osnovinh šol, katerih ustanoviteljica je na primer MOL, je postopek razrešitve predstavnika staršev v svetu staršev opredeljen že v ustanovnem aktu.
V nekaterih poslovnikih obstaja tudi določba, da predstavniku staršev v svetu zavoda članstvo preneha, če ni več član sveta staršev. Taka določba je v nasprotju z določbami ZOFVI, saj je po ZOFVI edina omejitev za predstavnike staršev v svetu zavoda vezana na status otroka. Članstvo predstavnika staršev v svetu zavoda tako ni vezano na članstvo v svetu staršev niti pri izvolitvi niti kasneje.