Stran, ki ste jo odprli, je namenjena interni uporabi članov ZASSS. Če se vam je stran odprla po naključju, vas prosimo, da jo zapustite.

Glavni menu

DS za pristojnosti in delovanje svetov staršev

Če želiš, da bodo ljudje naredili ladjo, ti jih ni treba učiti, kako se to dela ali čemu bo služila; najprej jih moraš naučiti, da bodo zahrepeneli po morju. (Antoine de Saint-Exupery)

Delovna skupina za pristojnosti in delovanje svetov staršev - obdelava poslovnikov

45 - Opis volilnega postopka

VII. KONČNA DOLOČBA

OŠ Jurija Vege Moravče (ASSOŠDKR), (ni opredeljeno)

OŠ Janka Kersnika Brdo (ASSOŠDKR), (ni opredeljeno)

OŠ Dragomelj (ASSOŠDKR), (ni opredeljeno)

OŠ Škofja Loka-Mesto (ASSUEŠL), (ni opredeljeno)

OŠ Komenda Moste (ASSOŠPK), (ni opredeljeno)

OŠ Frana Albrehta Kamnik (ASSOŠDKR), (ni opredeljeno)

OŠ Jožeta Moškriča (ASSLOŠ), (ni opredeljeno)

OŠ Ketteja in Murna (ASSLOŠ), (ni opredeljeno)

OŠ Draga Kobala (ASSMOŠ)

III. VOLITVE PREDSTAVNIKOV STARŠEV V SVET ŠOLE

5. člen

Na seji Sveta staršev se izvajajo volitve predstavnikov staršev v Svet šole. Volitve so praviloma tajne z glasovalnimi lističi. Svet staršev pa lahko odloči tudi drugače.

6. člen

Na kandidatno listo se uvrsti kandidate, ki so člani Sveta staršev in so sami posredovali kandidaturo, ali so jih predlagali drugi člani Sveta staršev. Kandidat mora podati soglasje h kandidaturi.

Volitve se izvedejo s posebno glasovnico, na kateri so napisana imena in priimki kandidatov in navodilo, kako se glasuje. Če je na listi več kandidatov kot se jih voli, vsak član Sveta staršev lahko voli le toliko kandidatov, kolikor se jih voli, v nasprotnem primeru je glasovnica neveljavna.

Za potrebe izvedbe volitev se določi tričlansko volilno komisijo.

Izvoljeni so tisti kandidati, ki prejmejo največ glasov, ne glede na število oddanih glasov. Če je več kandidatov prejelo enako število glasov se izvede ponovni izbor med temi kandidati.

OŠ Franca Lešnika-Vuka (ASSMOŠ)

III. VOLITVE PREDSTAVNIKOV STARŠEV V SVET ZAVODA

5. člen

Na seji sveta se izvajajo volitve predsednika ter predstavnikov staršev v Svet zavoda. Volitve so praviloma tajne z glasovalnimi lističi, Svet staršev pa lahko odloči tudi drugače.

6. člen

Na kandidatno listo se uvrsti kandidate, katere lahko predlagajo posamezni člani Sveta staršev.

Volitve so enokrožne ter se izvedejo tako, da se za voli na posebni glasovnici, na kateri so napisana imena in priimki kandidatov in navodilo, kako se glasuje. Če je na listi več kandidatov kot se jih voli, vsak član Sveta staršev lahko voli le toliko kandidatov, kolikor se jih voli, v nasprotnem primeru je glasovnica neveljavna.

Izvoljeni so tisti kandidati, ki prejmejo največ glasov, ne glede na število oddanih glasov.

7. člen

Če je več kandidatov prejelo enako število glasov se glasovanje o tistih kandidatih, ki so prejeli enako število glasov, odloči z žrebom, ki ga izvede predsednik.

OŠ Gorje (ASSZG)

III. VOLITVE PREDSTAVNIKOV STARŠEV V SVET ŠOLE

5. člen

Na seji sveta se izvajajo volitve predsednika, namestnikov ter predstavnikov staršev v Svet šole. Volitve so praviloma tajne z glasovalnimi lističi, Svet staršev pa lahko odloči tudi drugače.

6. člen

Na kandidatno listo se uvrsti kandidate, katere lahko predlagajo posamezni člani Sveta staršev.

Volitve so enokrožne ter se izvedejo tako, da se voli na posebni glasovnici, na kateri so napisana imena in priimki kandidatov in navodilo, kako se glasuje. Če je na listi več kandidatov kot se jih voli, vsak član Sveta staršev lahko voli le toliko kandidatov, kolikor se jih voli, v nasprotnem primeru je glasovnica neveljavna.

Izvoljeni so tisti kandidati, ki prejmejo največ glasov, ne glede na število oddanih glasov.

7. člen

Če je več kandidatov prejelo enako število glasov se izbor izmed tistih kandidatih, ki so prejeli enako število glasov, odloči z žrebom, ki ga izvede predsednik.

OŠ Vič (ASSLOŠ)

II. SESTAVA IN ORGANIZIRANOST SVETA STARŠEV

7. člen

Volitve predsednika sveta staršev in njegovega namestnika so lahko tajne ali javne, o čemer odločijo člani sveta staršev.

Po odločitvi o načinu volitev se navzoče člane sveta staršev povabi, da predlagajo enega ali več kandidatov izmed navzočih članov. Kandidata lahko predlaga vsak član sveta staršev. Kandidat ustno potrdi svojo kandidaturo, kar se vpiše v zapisnik.

Na podlagi prejetih kandidatur se oblikuje kandidatna lista.

Javno se o kandidatih glasuje tako, da se predlaga glasovanje o kandidatih po abecednem vrstnem redu priimkov, nato pa se glasuje z dvigom rok.

Tajno se glasuje na glasovnicah, na katerih se navede ime in sedež šole, organ, ki opravlja odločanje ter vse kandidate po abecednem vrstnem redu priimkov. Glasuje se tako, da se obkroži zaporedno številko pred imenom in priimkom kandidata.

Za predsednika sveta staršev je izvoljen kandidat, ki je dobil največje število glasov. Če prejme več kandidatov enako število glasov, se glasovanje ponavlja toliko časa, dokler eden izmed kandidatov ne prejme večjega števila glasov od drugih.

OŠ Miklavž na Dravskem polju (ASSMOŠ), (ni opredeljeno)

OŠ Hinka Smrekarja (ASSLOŠ), (ni opredeljeno)

OŠ Davorina Jenka Cerklje na Gorenjskem (ASSOŠPK)

1. Volitve sveta staršev

6. člen

Če se navzoči z večino glasov odločijo, da bodo volili predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev javno, ravnatelj predlaga, da se o predlaganih kandidatih po abecednem vrstnem redu priimkov opredelijo z dvigom rok, in sicer najprej za predsednika sveta, nato za namestnika predsednika in nazadnje za zapisnikarja.

7. člen

Če se navzoči z večino glasov odločijo za tajno glasovanje o vseh kandidatih, ravnatelj predlaga, da navzoči imenujejo tričlansko volilno komisijo, ki bo pripravila in vodila volitve.

8. člen

Tajništvo šole pripravi vse potrebno za volitve, da lahko volilna komisija zapečati volilno skrinjico, pripravi listo upravičencev do glasovanja in ustrezno število glasovnic za predsednika, namestnika predsednika in zapisnikarja sveta staršev.

Glasovnica mora vsebovati:

9. člen

Volilna komisija preide na izvedbo volitev. Glasovnice vroči navzočim članom sveta staršev in pri tem vodi evidenco, da so vsi upravičenci prejeli glasovnice. Volilni upravičenci po tajnem glasovanju oddajo glasovnice v volilno skrinjico, volilna komisija pa ugotovi rezultat volitev. O poteku volitev se piše zapisnik.

Po opravljenih volitvah ravnatelj razglasi rezultate volitev in preda vodenje seje izvoljenemu predsedniku sveta staršev.

Izvoljen je tisti kandidat, ki prejme največje število glasov od vseh članov sveta staršev. Za izvolitev mora prejeti vsaj 50 % glasov vseh članov sveta staršev.

Če vsaj po en kandidat za predsednika, namestnika in zapisnikarja ne dobi potrebne večine glasov, se ponovi glasovanje med tistima dvema kandidatoma za posamezno funkcijo, ki sta dobila največje število glasov.

Če dva ali več kandidatov dobijo enako število glasov, se volitve za te kandidate ponovijo.

Novoizvoljeni predsednik sveta staršev nadaljuje vodenje seje s točko dnevnega reda, ki se je že začela pred volitvami. Po razpravi navzoči sprejmejo stališča, ugotovitve in sklepe.

OŠ Fram (ASSMOŠ), (ni opredeljeno)

OŠ Matije Valjavca Preddvor (ASSOŠPK), (opredeljeno večkrat in zelo podrobno)

OŠ Venclja Perka (ASSOŠDKR), (ni opredeljeno)

OŠ Rodica (predlog), (ASSOŠDKR)

Konstituiranje in volitve sveta staršev

8. člen

Javno se o kandidatih glasuje tako, da se predlaga glasovanje o kandidatih po abecednem vrstnem redu priimkov, nato pa se glasuje z dvigom rok, ločeno za predsednika in nato za namestnika predsednika sveta staršev.

Tajno se glasuje na glasovnicah, na katerih se navede ime in sedež zavoda, organ, ki opravlja odločanje ter vse kandidate po abecednem redu, ločeno za predsednika in nato za namestnika predsednika sveta staršev.

Glasuje se tako, da se obkroži zaporedno številko pred imenom in priimkom kandidata.

OPOZORILO! V poslovniku se lahko določi tudi, da se imenuje tričlansko volilno komisijo, ki pripravi glasovnice in vodi postopek volitev. V primeru tajnega glasovanja člani sveta staršev imenujejo tričlansko volilno komisijo, ki je zadolžena za ugotavljanje rezultatov glasovanja. Kandidati ne morejo biti člani te komisije.

Za predsednika oz. namestnika predsednika sveta staršev je izvoljen kandidat, ki je dobil največje število glasov vseh prisotnih članov sveta staršev. V primeru, da prejme več kandidatov enako število glasov, se glasovanje ponavlja toliko časa, dokler eden izmed kandidatov ne prejme večjega števila glasov od drugih.

OŠ Preserje pri Radomljah

VII. VOLITVE PREDSTAVNIKOV SVETA STARŠEV V SVET ŠOLE IN RAZREŠITEV

1. Volitve predstavnikov sveta staršev v svet šole

38. člen

Predstavnike staršev v Svet šole člani sveta staršev izvolijo z liste kandidatov, ki jo oblikuje svet staršev.

Kandidata za člane Sveta šole lahko predlaga vsak član Sveta staršev. Predlogu kandidatov za člane sveta šole morajo biti priložene pisne izjave kandidatov, da se s kandidaturo strinjajo.

39. člen

Voli se osebno preko glasovnic. Voli se tajno. Vsak volivec ima en glas. Na glasovnici se navedejo imena kandidatov za člana sveta šole po abecednem redu priimkov, številko kandidatov, ki se jih voli, ter navodilo o načinu glasovanja.

Voli se tako, da se obkrožijo zaporedne številke pred imeni kandidatov za člane sveta šole, za katere se želi glasovati.

40. člen

Volitve so veljavne, če se jih je udeležila več kot polovica vseh članov Sveta staršev.

Za člana Sveta šole so izvoljeni kandidati, ki so dobili največje število glasov.

Če sta dva ali več kandidatov dobila enako število glasov, je izvoljen tisti kandidat, ki ima otroka v nižjem razredu. Če niti na ta način ni mogoče ugotoviti, kdo je izvoljen za člana sveta šole, se glasovanje ponavlja, dokler eden izmed kandidatov ne prejme največjega števila glasov.

Seznam elementov

Seznam OŠ, katerih poslovnike obravnavamo