ZASSS

E-novice - junij 2016

8. junija 2016 je minilo pet let od ustanovitve Zveze aktivov svetov staršev Slovenije. Zvezo je ustanovilo 11 takrat delujočih aktivov. Od letošnjega zasedanja Skupščine je v ZASSS vključenih 17 aktivov svetov staršev in preko njih več kot polovica svetov staršev osnovnih šol. Z veseljem ugotavljamo, da so v kratkem obdobju njenega delovanja Zvezo kot sogovornika prepoznali vsi pomembnejši deležniki s področja vzgoje in izobraževanja.

S tokratnimi E-novicami se poslavljamo od tega šolskega leta. Naslednje bomo pripravili pred prvimi roditeljskimi sestanki v šolskem letu 2016/17. Staršem, učiteljem in predvsem učencem želimo prijetne in brezskrbne počitnice.

 

Ob obletnici ustanovitve smo organizirali tiskovno konferenco, na kateri smo predstavili naše delo in poglede staršev na aktualna vprašanja s področja vzgoje in izobraževanja:

  • Podali smo kratko oceno prvih petih let delovanja ZASSS.
  • Izpostavili smo visok finančni vložek staršev pri financiranju osnovnošolskega programa.
  • Opozorili smo na nekaj aktualnih tem: učna gradiva, urejanje poučevanja drugega tujega jezika v OŠ, nacionalno preverjanje znanja ter ugotavljanje in zagotavljanje kakovosti v šolskem sistemu.

Ob tiskovni konferenci smo objavili sporočilo za javnost.

ZASSS v medijih

Ob zaključku šolskega leta se na Zvezo, pogosteje kot običajno, obračajo mediji. Navajamo nekaj prispevkov, v katerih je predstavljen tudi pogled staršev:

Udeležba staršev pri financiranju šolskega programa

Delež zasebnih sredstev v vseh sredstvih za osnovnošolske izobraževalne ustanove v članicah EU v letu 2011

Rang Država Delež zasebnih sredstev za OŠ [v %] Rang Država Delež zasebnih sredstev za OŠ [v %]
1 Malta 24,3 12 Nizozemska 3,6
2 Slovaška 11,9 13 Avstrija 3,3
3 Združeno kraljestvo 10,9 14 Nemčija 3,1
4 Španija 9,1 15 Belgija 2,9
5 Slovenija 8,1 16 Litva 2,4
5 Ciper 8,1 17 Luksemburg 2,0
7 Češka republika 7,7 18 Latvija 1,6
8 Francija 7,1 19 Bolgarija 1,3
Povprečje EU 6,1 20 Estonija 1,1
9 Poljska 5,5 21 Romunija 0,6
10 Italija 4,2 21 Hrvaška 0,6
11 Irska 3,8 24 Finska 0,4
11 Danska 3,8 25 Švedska 0,0
Vir: Education and Training Monitor 2014 - http://ec.europa.eu/education/library/publications/monitor14_en.pdf

 

V letošnjem šolskem letu smo si v Zvezi vzeli čas za razpravo o udeležbi staršev pri financiranju šolskega programa. Že med lanskimi poletnimi počitnicami smo pristopili k mednarodni raziskavi Evropske starševske zveze o stroških, ki so povezani s šolanjem otrok. Tej temi smo posvetili tudi letošnje posvetovanje, ki je bilo 2. aprila.

Zavedamo se, da je kakovostna izvedba šolskega programa povezama tudi s finančnim vložkom, ugotavljamo pa, da precej velik del finančnega bremena za izvedbo osnovnošolskega programa nosijo starši. Po podatkih Statističnega urada RS iz leta 2014 starši prispevajo skoraj 10 odstotkov sredstev za izvajanje osnovnošolskega izobraževanja, kar umešča Slovenijo na 5. mesto v Evropski zvezi. Ugotavljamo tudi, da so pri finančni udeležbi staršev med posameznimi osnovnimi šolami velike razlike.

Starši so finančno udeleženi celo pri izvedbi obveznega programa, ki bi se moral financirati iz javnih sredstev. V obvezni program osnovne šole od letošnjega šolskega leta sodi tudi šola v naravi, vendar so sredstva, ki jih Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport nameni šolam za izvedbo šole v naravi, občutno prenizka.

Vir: Statistični urad
Infografika: Zveza aktivov svetov staršev Slovenije

Napovedujemo

Zbiranje skupnih nabavnih cen delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv

V naslednjih dneh bomo začeli zbirati podatke o skupnih nabavnih cenah delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv, ki jih bodo učenci uporabljali na posameznih šolah v šolskem letu 2016/17. Z analizo zbranih podatkov želimo ugotoviti razlike v skupni nabavni ceni delovnih zvezkov in številu predmetov z delovnimi zvezki med posameznimi šolami ter med posameznimi aktivi v določenem šolskem letu in spremljati spremembe skupne nabavne cene delovnih zvezkov in števila predmetov z delovnimi zvezki v različnih šolskih letih.

Analiza je ena od informaciji, ki naj bi pripomogla k konstruktivnemu pogovoru med starši in učitelji pri potrjevanju skupne nabavne cene delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv s strani svetov staršev osnovnih šol.

Podatki o spremljanju cen delovnih zvezkov in drugih učnih gradiv, ki jih ZASSS zbira od leta 2011, so objavljeni na spletni strani Delovne skupine za učna gradiva, ki je dostopna tudi preko www.zasss.si (Levi menu->Aktivnosti->DS UG).

Srečanje z ministrico za izobraževanje, znanost in šport

Predstavniki Zveze aktivov svetov staršev Slovenije se bodo predvidoma 6. julija 2016 sestali z ministrico za izobraževanje, znanost in šport dr. Majo Makovec Brenčič.

V vednost

Nov model za oskrbo z učnimi gradivi

V zadnjih tednih šolskega leta je bilo v medijih veliko informacij, da Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport pripravlja nov model oskrbe z učnimi gradivi. Iz nekaterih prispevkov bi se dalo napačno razumeti, da bi lahko bila učna gradiva za starše cenejša že z naslednjim šolskim letom. Na ministrstvu res deluje DS za urejanje učbeniške politike, v kateri ima predstavnika tudi ZASSS. Naloga DS je koordinacija priprave celovite rešitve učbeniških skladov (časovnica, aktivnosti, izvedba) ter priprava načel vpeljave elektronskih gradiv. Tudi če bi ministrstvo potrdilo nov učbeniški model, bi bil ta glede na zadnji predlog uveljavljen šele v letu 2019.

Poučevanje drugega tujega jezika v osnovni šoli

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport napoveduje javno razpravo o poučevanju drugega tujega jezika v osnovni šoli. Obvestilo o začetku javne razprave bomo objavili na spletni strani www.zasss.si.

Prebrali smo

»Skoraj na vse, kar spravi v pogon naše centre za srečo, se sorazmerno hitro navadimo. Najpomembnejša izjema so: drugi ljudje. Nasmeh, dobri pogovori, skupen obrok, majhna skupna dejavnost - to je snov, ki nam podarja napolnjeno življenje. Skupna večerja s tremi prijatelji nas napravi veliko bolj srečne in sproži veliko več kakor tristo virtualnih stikov na Facebooku.«

Citirano iz: Manfred Spitzer: Digitalna demenca: kako spravljamo sebe in svoje otroke ob pamet, Celovec, Mohorjeva založba, 2016, str. 291

Pogled čez mejo

Evropska starševska zveza (EPA)

Z velikimi nenakostmi v socialno-ekonomskem statusu otrok se srečujejo vse države Evropske zveze. Na blogu EPA je objavljen prispevek s pozivom politiki, da naj ohrani soočanje z revščino otrok in socialno izključenostjo visoko v svojem političnem programu.

Čez petdeset let ne bo več pomembno, kakšen avto ste vozili, v kakšni hiši ste živeli, koliko ste imeli na bančnem računu in kako ste se oblačili. A svet bo morda za odtenek boljši, ker ste bili pomembni v življenju nekega otroka.

(Anonimus)

 

E-novice ste prejeli preko Koordinacije ZASSS.

© ZASSS | www.zasss.si