ZASSS

Imate težave s prikazom sporočila?
Odprite ga v brskalniku.

E-novice - marec 2015

Pozdravljeni! Pred nami je glavni dogodek Zveze aktivov svetov staršev Slovenije v šolskem letu. V skladu z letnim delovnim načrtom ZASSS bo 21. marca 2015 potekalo posvetovanje z naslovom »Starši staršem« in redno zasedanje Skupščine ZASSS.

Srečali se bomo na Osnovni šoli Antona Tomaža Linharta v Radovljici. Dopoldan bomo izvedli posvetovanje, ki bo potekalo v obliki delavnic. V popoldanskem času bo zasedala Skupščina ZASSS. Skupščina bo med drugim odločala o vodstvu ZASSS v obdobju 2015-2017 in o vključitvi vsaj enega novega aktiva.

 

Sestanek Koordinacije ZASSS

Na tretjem sestanku v tem šolskem letu se je v ponedeljek, 9. marca 2015, srečala Koordinacija ZASSS. Sestanek je bil namenjen pregledu aktualnega dogajanja in pripravi na posvetovanje in zasedanje Skupščine. Koordinacija je v skladu s Pravili delovanja ZASSS na osnovi predlogov aktivov oblikovala kandidatno listo za predsednika in dva podpredsednika ZASSS za obdobje 2015-2017.

Koordinacija je ustanovila dve delovni skupini. DS za merila (DS M) bo obravnavala problematiko meril za vpis v srednje šole z omejitvijo vpisa, DS za obravnavo vsebin s področja posebnih potreb (DS PP) pa bo obravnavala vsebine s področja izobraževanja učencev z omejitvami, učencev s primanjkljaji in nadarjenih učencev.

Seminar s področja pristojnosti in delovanja svetov staršev

ZASSS je 9. marca 2015 izvedla seminar z naslovom »Imenovanje predstavnikov staršev v svet staršev in druge organe šole«. Udeleženci so na seminarju obravnavali postopke imenovanja in razreševanja predstavnikov staršev v svetu staršev in svetu zavoda. Dotaknili so se tudi izbire predstavnikov staršev v pritožbeni komisiji, skupini za šolsko prehrano in projektni skupini za uvedbo prvega tujega jezika v 2. razred osnovne šole.

Sodelovanje na konferenci in strokovnem posvetu

Predstavniki ZASSS so 4. marca 2015 sodelovali na zaključni konferenci »V partnerstvu za varnost otrok in mladih na spletu« v okviru projekta »Izobraževanje kot strateška metoda proti nelegalni uporabi interneta«. Med udeleženci zaključne okrogle mize je bil tudi podpredsednik ZASSS David Rupnik.

6. marca 2015 so predstavniki ZASSS sodelovali na strokovnem posvetu »Sodelovanje s starši pri reševanju vzgojnih in učnih izzivov« v organizaciji Zveze društev pedagoških delavcev Slovenije in Zavoda RS za šolstvo. Na strokovnem posvetu so bili v plenarnih predavanjih dr. Robija Krofliča, dr. Jane Kalin in dr. Mojce Kovač Šebart in v prispevkih na tematskih delavnicah predstavljeni prakse in izzivi sodelovanja med učitelji in starši.

Posvetovalna delovna skupina na področju izobraževanja otrok s posebnimi potrebami

V sredo, 4. marca 2015 se je prvič sestala posvetovalna delovna skupina na področju izobraževanja otrok s posebnimi potrebami pri MIZŠ, v kateri sodeluje tudi predstavnik ZASSS.

Napovedujemo

Anketa s področij pristojnosti in delovanja sveta staršev ter ugotavljanja in zagotavljanja kakovosti izobraževanja

V ZASSS bomo v tem šolskem letu izvedli dve anketi. Rezultati nam bodo v veliko pomoč pri delu na področju pristojnosti in delovanja sveta staršev in področju sistema kakovosti. Rezultate anket bomo objavili v poročilu o delu v šolskem letu 2014/15.

V naslednjih dneh bodo predstavniki svetov staršev v aktivu prejeli dva vprašalnika. Prosimo vas, da znotraj vašega sveta staršev poiščete posameznika oziroma manjšo skupino, ki bo sodelovala pri izpolnjevanju. Za sodelovanje se že vnaprej zahvaljujemo.

Mednarodna dneva

Svetovni dan Downovega sindroma, 21. marec

19. decembra 2011 je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov razglasila 21. marec za svetovni dan Downovega sindroma. Izbrani datum (21. dan tretjega meseca v letu) simbolizira kromosomsko nepravilnost, trisomijo 21. kromosoma.

V Sloveniji se starši, strokovni delavci in drugi posamezniki, ki želijo pomagati osebam z Downovim sindromom in jim omogočati čim boljše vključevanje v družbo združujejo v društvu Downov sindrom Slovenija.

Svetovni dan zavedanja o avtizmu, 2. april

18. decembra 2007 je Generalna skupščina Organizacije združenih narodov razglasila 2. april za svetovni dan zavedanja o avtizmu. Resolucija spodbuja države članice, naj med svojim prebivalstvom povečajo zavedanje o avtizmu ter s tem pripomorejo k zgodnji diagnozi avtizma in čim prejšnjemu ukrepanju pri posamezniku.

Slovenski deležniki, ki delujejo na področju obravnave in družbene skrbi za osebe z avtizmom ocenjujejo, da je stanje na tem področju zaskrbljujoče, zato so se 10. aprila 2014 srečali v okviru Vseslovenske iniciative za enake možnosti oseb z avtizmom. Po podatkih, ki jih je o učni pomoči od šol zbiralo MIZŠ je v tem šolskem letu v redne osnovne šole vključenih 72 otrok z ugotovljeno motnjo avtističnega spektra.

S svetovnim dnevom zavedanja o avtizmu je od leta 2010 povezana iniciativa "Light it up blue", da se 1. aprila zvečer z modro barvo osvetli pročelja znanih stavb ali naravne znamenitosti. Njen namen je povečati osveščenost o avtizmu. Iniciativi smo se pred leti pridružili tudi že v Sloveniji.

Prebrali smo

»Nikoli ne bom pozabila pisma, ki sem ga prejela na začetku mandata varuhinje. Sledilo je mojim prizadevanjem za vključevanje »drugačnih« v naše vsakdanje življenje. Gospa me je vprašala, zakaj je na cesti vsak dan več »davnčkov«, zakaj vsepovsod nastopajo, zakaj jih ne umaknemo. Bila sem pretresena. V odgovoru sem jo o marsičem poučila. Prepričana sem, da zdaj na ta »svet« gleda drugače, širše in prizanesljiveje. Tudi neznanje namreč lahko škodi.

V uradu varuha smo lani stopili še korak dlje. Na počitniško prakso smo sprejeli čudovito deklico Karin, ki je kljub Downovemu sindromu končala redno osnovno šolo in je zdaj dijakinja srednje administrativne šole. Bila je pravo decembrsko darilo za nas vse. Na svet smo začeli gledati drugače, tudi z njenimi očmi. Obogatila je naša jutra, prinesla vedrino in marsikdaj pričarala nasmeh, saj nas je znala okarati, pa tudi pohvaliti. To prakso nadaljujemo tudi letos.«

Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic. Citirano iz: Jasna Murgel: Vodnik po pravicah otrok s posebnimi potrebami (predgovor); 2., posodobljena izdaja, Ljubljana, IUS SOFTWARE, GV Založba, 2014, str. 9.

Namesto televizije

Vabimo vas, da si ogledate naslednja spletna orodja, ki so nastala v sklopu projekta »Izobraževanje kot strateška metoda proti nelegalni uporabi interneta«:

Za vzgojo enega otroka je potrebna vsa vas.

(Afriški pregovor)

 

E-novice ste prejeli preko Koordinacije ZASSS.

© ZASSS | www.zasss.si