ZASSS

Imate težave s prikazom sporočila?
Odprite ga v brskalniku.

E-novice - april 2015

Za nami je letošnje najintenzivnejše obdobje. Začetek in konec meseca marca sta zaznamovala seminarja s področja pristojnosti in delovanja svetov staršev, na prvi pomladanski dan pa se je na rednem letnem zasedanju, ki je bilo letos tudi volilno, sestala Skupščina ZASSS. Ob zasedanju smo organizirali še posvetovanje.

Za učitelje in šolarje najbolj zahtevno obdobje šele prihaja. Takoj po spomladanskih počitnicah učence 6. in 9. razredov čaka nacionalno preverjanje znanja. Za vse – strokovnjake, učitelje, starše in nenazadnje učence - je pomembno, da so rezultati preverjanja odraz dejanskega znanja učencev. Pri tem lahko starši s pozitivnim odnosom in poudarjanjem pomena nacionalnega preverjanja znanja v pogovorih z našimi otroki veliko prispevamo.

 

Posvetovanje in 6. redno zasedanje Skupščine ZASSS

Člani ZASSS smo se 21. marca 2015 srečali na šestem rednem zasedanju Skupščine ZASSS. Ob tem smo organizirali tudi posvetovanje z naslovom »Starši staršem«.

V ZASSS smo vključili Aktiv svetov staršev zahodno dolenjske regije. Skupščina je izvolila tudi vodstvo za naslednji dvoletni mandat. Za predsednika ZASSS je bil izvoljen dr. Anton Meden (ASSOŠDKR), za podpredsednika pa dr. Tonica Bončina (ASSMOŠ) in Vlado Trost (ASSZsPOŠ).

V okviru posveta smo se na delavnicah ukvarjali z organiziranostjo, motiviranostjo za sodelovanje in povezovanje, potrebnimi veščinami, znanji, kompetencami in možnostmi vključevanja oddaljenih oziroma vedno odsotnih skupin staršev. Vsebino posvetovanja bomo povzeli v okrožnici, ki jo bomo objavili v mesecu maju.

Zahvaljujemo se vodstvu in zaposlenim Osnovne šole Antona Tomaža Linharta Radovljica, ki je gostila naše srečanje.

Seminar s področja pristojnosti in delovanja svetov staršev

ZASSS je 31. marca 2015 v organizaciji Aktiva svetov staršev Zgornje Gorenjske in Osnovne šole Frana Saleškega Finžgarja Lesce izvedla seminar o upravljanju in delovanju šolskih skladov. Na seminarju je sodelovalo 31 predstavnikov 16 šol iz treh aktivov, poleg aktiva, gostitelja še iz Aktiva svetov staršev osnovnih šol pod Krvavcem in Aktiva svetov staršev Zgornje Severnoprimorskih osnovnih šol.

Veseli nas, da je na seminarju, tako kot je sedaj že običajno, sodelovalo tudi nekaj ravnateljev in strokovnih delavcev šol, kar je v razpravo vneslo še dodatno dinamiko in kakovost.

Anketi s področja pristojnosti in delovanja svetov staršev ter s področja ugotavljanja in zagotavljanja kakovosti izobraževanja

Od začetka aprila izvajamo anketi s področja pristojnosti in delovanja svetov staršev ter s področja ugotavljanja in zagotavljanja kakovosti izobraževanja. Zaenkrat smo lahko z odzivom zadovoljni. Izpolnjevanje vprašalnikov bo možno še do 24. aprila 2015.

Za tiste, ki se želijo pred izpolnjevanjem vprašalnikov seznaniti z njuno vsebino, sta na voljo na povezavah Vprašalnik o vsebinah, ki jih svet staršev obravnava na seji po koncu prvega ocenjevalnega obdobja in Vprašalnik za potrebe uvajanja sistema kakovosti v osnovno šolo.

Ponovno se vam zahvaljujemo za vaše sodelovanje. Rezultate anket bomo objavili v poročilu o delu ZASSS v šolskem letu 2014/15.

Sodelovanje na posvetu strokovnih delavcev

Predstavniki ZASSS so 17. aprila 2015 sodelovali na posvetu strokovnih delavcev - Prispevki strok za svetovalno delo v praksi. Na posvetu s temo »Karierna orientacija, šola, šolsko svetovalno delo« so predstavniki Pedagoškega inštituta in Centra RS za poklicno izobraževanje v sodelovanju z Zavodom RS za šolstvo predstavili izsledke projekta »Opolnomočimo mlade na karierni poti«.

Na okrogli mizi »Izzivi partnerskega pristopa in sistemske ureditve karierne vzgoje mladih« ob zaključku posveta je sodeloval tudi predsednik ZASSS dr. Anton Meden.

Nasilje v šolah

Ob robu srečanja ravnateljic in ravnateljev, 17. aprila 2015 na Bledu, ki je bilo posvečeno obravnavanju nasilja na šolah, je predsednik ZASSS dr. Anton Meden sodeloval v pogovoru v informativni oddaji Odmevi. Pogovor je dostopen na povezavi.

Napovedujemo

Razširjeni sestanek članov vseh delovnih skupin ZASSS

V ponedeljek, 11. maja 2015, se bodo sestali člani vseh delovnih skupin in Koordinacije ZASSS. Sestanek bo namenjen pregledu opravljenega dela v letošnjem šolskem letu in pripravi izhodišč za letni delovni načrt za naslednje šolsko leto.

Seminar s področja pristojnosti in delovanja svetov staršev

V torek, 12. maja 2015, bo ZASSS v organizaciji Aktiva svetov staršev mariborskih osnovnih šol izvedla seminar o upravljanju in delovanju šolskih skladov.

V vednost

Uvajanje neobveznih izbirnih predmetov

Od letošnjega šolskega leta naprej poteka postopno uvajanje neobveznih izbirnih predmetov v 4. do 9. razred. Starši se tako letos drugič srečujemo z možnostjo izbire neobveznih izbirnih predmetov. Le te bodo šole v naslednjem šolskem letu izvajale v 4. in 5. razredu (umetnost, računalništvo, šport, tehnika in drugi tuji jezik) ter v 7. in 8. razredu (drugi tuji jezik). V šolskem letu 2015/16 pa se kot neobvezni izbirni predmet začne izvajati tudi pouk 1. tujega jezika za učence 1. razreda.

Za dodatne informacije v zvezi z uvajanjem neobveznih izbirnih predmetov je še vedno aktualna lanska okrožnica ministrstva. Nekaj informacij o ponudbi in vsebinah neobveznih izbirnih predmetov najdemo tudi na spletni strani Zavoda RS za šolstvo.

Mednarodni dan

Svetovni dan knjige in avtorskih pravic, 23. april

UNESCO je leta 1995 razglasil 23. april za svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Na ta dan so se rodili ali umrli številni znani pisatelji, med njimi sta leta 1616 umrla Miguel de Cervantes in William Shakespeare.

Svetovni dan knjige se zgleduje po prazniku Sv. Jurija, v katerega so Katalonci združili dan knjige in dan vrtnic, ki izvira iz sedemnajstega stoletja, in tako dobili dan, ko s fantje dekletom podarijo vrtnico (lepoto), one pa njim knjigo (znanje).

Na letošnji svetovni dan knjige južnokorejsko mesto Incheon od nigerijskega mesta Port Harcourt prevzema naslov Svetovne prestolnice knjige. V Sloveniji bomo letošnji svetovni dan knjige in avtorskih pravic drugič obeležili z Nočjo knjige. Organizatorji pričakujejo več kot 400 dogodkov, ki naj bi po celi Sloveniji povezali približno 100.000 ljudi.

Prebrali smo

»5. Nadzor med odmori in kosilom znižuje stopnjo medvrstniškega nasilja. (Olweus, 1986)

PRAVILNO. Olweus (1986) je v norveški raziskavi v Bergnu ugotovil negativno povezanost med številom dežurnih učiteljev in stopnjo medvrstniškega nasilja. To pomeni, večje ko je bilo število dežurnih učiteljev, manj je bilo medvrstniškega nasilja. Ti rezultati kažejo, da je zelo pomembno, da so med odmori navzoči odrasli, ki so pripravljeni posredovati v primerih začetkov medvrstniškega nasilja.

Na splošno pa te ugotovitve kažejo na to, da stališča/prepričanja učiteljev do medvrstniškega nasilja in njihovo vedenje v situacijah medvrstniškega nasilja zelo pomembno vplivajo na razširjenost tega problema v šoli in oddelku.«

Citirano iz: Sonja Pečjak: Medvrstniško nasilje v šoli, Ljubljana, Znanstvena založba Filozofske fakultete, 2004, str. 29., 5.1 Prepričanja/miti o medvrstniškem nasilju

Pogled čez mejo

Evropska starševska zveza (EPA)

Evropska starševska zveza 24. in 25. aprila 2015 v Pragi organizira zasedanje Generalne skupščine in mednarodno konferenco na temo opolnomočenja staršev za vzgojo in izobraževanje svojih otrok.

Na blogu EPA smo našli zanimivo razmišljanje, ki ga je spodbudila konferenca evropske federacije, ki se ukvarja z obravnavo konfliktov na področju vzgoje in izobraževanja - The European Federation of Conflict Management and Treatment in Education and Care (EFeCT).

Namesto televizije

Preberimo kakšno knjigo.

Le nadarjenost ne naredi pisatelja, za knjigo mora biti še človek.

(Ralph Waldo Emerson)

 

E-novice ste prejeli preko Koordinacije ZASSS.

© ZASSS | www.zasss.si